gmina kluki

 

 

 

W niedzielę 22 sierpnia br., na boisku sportowym w Klukach odbył się Festiwal Chleba i Miodu, który w tym roku wypełnił zadanie gminnych gminy dożynek. Rolnicy tradycyjnie zgromadzili się przed ołtarzem, aby podziękować Stwórcy za tegoroczne plony. Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana przez proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Klukach, ks. Józefa Egierskiego.


      – Pokarm jest dla człowieka warunkiem życia – mówił w homilii ks. Józef Egierski. – Spożywamy codzienny posiłek i nie rozważamy każdego dnia głębokiego sensu tej biologicznej potrzeby. Dzisiaj jest jedzenia pod dostatkiem, nikt mnie cierpi głodu w Polsce. Zanika więc wrażliwość i szacunek dla pożywienia, dla chleba. Tak Pan Bóg stworzył świat, że od zarania trwa zależność między człowiekiem a owocami ziemi i przyrody, które człowiek wypielęgnował, uprawił, bądź wyhodował. Chleb, który jest podstawą ludzkiego pożywienia Pan Jezus ustanowił chleb swoim Ciałem, aby nas zbawić do życia wiecznego, ale także abyśmy z szacunkiem postrzegali na to, co jest warunkiem naszego życia doczesnego.


Znamienitych gości było co nie miara: Starosta Powiatu Bełchatowskiego p. Dorota Pędziwiatr, Członek Zarządu Powiatu Bełchatowskiego p. Marek Jasiński, Sekretarz Zelowa p. Krzysztof Borowski, Przewodniczący Rady Gminy Kluki p. Łukasz Jędrzejczak oraz Radni Gminy Kluki, Przew. Rady Gminy Kleszczów p. Katarzyna Biegała, Przew. Kom. Skarg i Wniosków Rady Gminy Rusiec p. Rafał Rabenda, ks. Marcin Majda Proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie, p. Grzegorz Augustyniak z Nadleśnictwa Bełchatów, Druh Aleksander Frączkowski Zarząd Od. Pow. Związku OSP RP w Bełchatowie, p. Marcin Imiński – Kierownik Posterunku Policji w Klukach, Ochotnicze Straże Pożarne na czele z zastępcą prezesa Druhem Alojzym Wróblewskim wespół z Prezesami Straży z Parzna, Strzyżewic, Kluk, Osiny, Kaszewic, Żaru, Trząsu wraz z jednostkami OSP, Prezes PKS w Bełchatowie p. Sebastian Brózda.

 
Po Mszy św. do tłumie zgromadzonych przemówiła Wójt Renata Kaczmarkiewicz:

      – Fundament miłosiernego obdarowywania się pokarmem znajduje źródła w naszej wierze. Dla polskiego rolnika chleb jest nie tylko pożywieniem, ale też bezcennym darem, aż po Świętą Eucharystię wyrażoną przez owoce ludzkiego trudu i urodzaju ziemi – wino i chleb. Dlatego Dożynki mają w gromadzie Polaków, tak ważne miejsce.
      Trudu rolnika nie mierzy się godzinami spędzonymi w pracy, ale miarą pokoleń, w których z ojca na syna przekazywany jest obowiązek uprawy roli. Tajemnica nierozerwalnego związku człowieka z ziemią najpełniej wyraża się na wsi…
      Miniony rok był trudny dla rolników gminy Kluki i całej Polski. W naturalny cykl przyrodniczy wdarła się nieznana odmiana koronawirusa COVID-19. Wybuchła pandemia. Izolacje, kwarantanny i ograniczenia wypchnęły wiernych z kościołów, dzieci ze szkół, a wobec interesantów musieliśmy wprowadzić ograniczenia w bezpośrednich kontaktach, aby zachować podstawowe funkcje Urzędu Gminy. Miało to także wpływ na życie rolników… A więc dzisiaj świętujemy też stopniowy powrót do normalności, do życia bez lęku przed drugim człowiekiem…
      Drodzy Mieszkańcy Gminy Kluki, Drodzy Goście, jest czas pracy, jest czas radości i najwyższa pora powrotu do normalności!
      Ogłaszam zakończenie żniw w gminie Kluki i rozpoczęcie dożynkowego czasu radości!
      Życzę więc wszystkim Państwu dobrej zabawy!
 
Głos zabrała Starosta powiatu bełchatowskiego, Pani Dorota Pędziwiatr:

      – Serdecznie pozdrawiam rolników gminy Kluki, a dalej, rolników w powiecie bełchatowskim – mówiła Pani Starosta Pędziwiatr. – Dziękuję za wytrwałość, za piękny wkład w ludową tradycję polską, tak głęboko splecioną z wiarą. Poświęcenie jest znakiem rolniczego trudu, spełnianego nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla bliźnich. Szczęść Boże wszystkim trudzącym się na roli!

      Ruszył barwny korowód ludowej twórczości. Sołectwa gminy Kluki prezentowało swoje dożynkowe wieńce i kosze. Gmina Kluki od dawna słynie z pięknych kompozycji, toteż tłumnie obecni rolnicy i zaproszeni goście z podziwem oglądali paradę sołeckich reprezentacji zanoszących wieńce gospodarzowi gminy Pani Wójt Renacie Kaczmarkiewicz i ks. Józefowi Egierskiemu.
      Starostowie dożynkowi, Państwo Agata i Dariusz Wróblewscy wręczyli Wójt Renacie Kaczmarkiewicz okazały bochen chleba, a Pani Agata Wróblewska powiedziała, im.in.:

      – Droga Pani Wójt, tydzień temu, 15 sierpnia Kościół obchodził uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w naszej tradycji zwane świętem Matki Boskiej Zielnej. Już wtedy splotły się z wonnymi ziołami nasze codzienne losy – dzieci żniwa Maryi.
      Stajemy przed Panią, jako Starostowie Dożynkowi – reprezentanci ludu wiejskiego gminy Kluki i składamy przed Panią wieńce dożynkowe i serdeczne podziękowania za słodkie owoce, które wydaje pielęgnowane przez Panią rodzime drzewo.
      Miniony rok był rokiem trudnym, ziarna naszego trudu padały na drogę, na miejsca skaliste i między ciernie. Bo był to rok epidemii, który zerwał wiekową tradycję dożynkową, był to rok różnych napięć i konfliktów. Ale Pani postawa Dobrego Gospodarza, który wychodzi na pole wczesnym rankiem przeprowadziła naszą wspólnotę przez te przykre dni. Dożynki wróciły znów do tradycji wsi. Dziękujemy za to.
      Szanowna Pani Wójt, przekazujemy Pani, jako gospodarzowi gminy Kluki ten bochen chleba – symbol ciężkiej pracy rolników i prosimy podzielić go tak, aby nikomu go nie zabrakło.
      Za troskę o życie i sprawy Mieszkańców gminy Kluki składamy staropolskie i serdeczne Bóg zapłać!
 
 
      Festiwal Chleba i Miodu w gminie Kluki był nieprzetrwanym korowodem atrakcji. Pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz nagrodziła okolicznościowymi statuetkami liczne grono rodzin rolniczych. W tej części dowiedzieliśmy się, że w gminie Kluki, pomimo w przewadze leśnego terenu, osiągane są imponujące efekty w hodowlach i uprawach. Z każdego sołectwa zaprezentowana była rodzina, której osiągnięcia w produkcji rolnej wprost zadziwiały.
      Druhowie kluckich Ochotniczych Straży Pożarnych zostali uhonorowani medalami i odznaczeniami przez Druha Aleksandra Frączkowskiego i Henryka Szafrana i Wójt Gminy Renatę Kaczmarkiewicz. Szczególny podziw, oprócz zasłużonych w służbie pożarniczej weteranów wywoływały kobiety w strażackich uniformach.
      Za zakończenie oficjalnej części, orkiestra strażacka Bełchatów – Grocholice zagrała wspaniały koncert marszów i pieśni.
      Jak mówiła Pani Wójt Renata Kaczmarkiewicz, na tegorocznym Święcie Żniwa cieszymy się urodzajem naszej ziemi i dziękujemy Panu Bogu za plony oraz za zdrowie naszych rodzin, bo wielu z nas COVID-19 znacząco poturbował, a niektórych zabrał. Dlatego gorąco dziękuję zespołowi medycznemu „szczepionkobusa”, stojącego tuż obok. Bo w ramach programu #SzczepimySię, każda uprawniona osoba obecna na Festiwalu Chleba i Miodu będzie mogła zaszczepić się przeciwko COVID-19.
Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
 
 

Dla uchodźców z Ukrainy

 

Czytaj więcej

Wydarzenia

 

Czytaj więcej

Ogłoszenia

 

Czytaj więcej

Zgłoś stan wodomierza

 

Czytaj więcej

Gospodarka odpadami

 

Czytaj więcej

Oświata

 

Czytaj więcej

Sołectwa

 

Czytaj więcej

Akty prawa miejscowego

 

Czytaj więcej

Transmisje z obrad Rady Gminy

 

Czytaj więcej

 

 

 

Nasza gmina w liczbach:

 

 

panel
118

km2 zajmowanej powierzchni

panel
833

Lat udokumentowanej historii

panel
4335

Mieszkańców