Ostatki to ostatnie dni karnawału, który zaczyna się w tłusty czwartek, a kończy się we wtorek. Wojna karnawału z postem zawsze kończy się zwycięstwem tego drugiego. Zanim zamilkną huczne bale i zabawy, nasze ludzkie skłonności dają o sobie znać w tym finale radości i festynu. Wtedy ludzkie emocje ujawniają się pod postaciami, w których „przebierańcy” odwiedzają nasze domy i miejsca, w których spędzamy długie godziny życia.
Dzisiaj, w Ostatki, Przebierańcy odwiedzili też Urząd Gminy Kluki.
W ludowej tradycji karnawał traktowano jako dobry okres na organizowanie wesela, zabawy, tańców i śpiewu. Ostatki to również czas najadania się do syta. Tradycja każe, aby w kończący ostatki wtorkowy wieczór gospodyni czyściła starannie patelnię, aby – już pozbawioną śladów tłuszczu – wieszała ją na widocznym miejscu. Żeby wszyscy widzieli, że niczego już na tłuszczu nie smaży...
Następnego dnia, a więc jutro, przypada Środa Popielcowa. Rozpoczyna się Wielki Post – czas zadumy, modlitw i jałmużny. Milkną wtedy odgłosy zabaw, nasz jadłospis wypełniają postne, pozbawione tłuszczów potrawy, a nasze serca i portfele otwierają się na jałmużnę i przebaczenie tym, którzy nas krzywdzili.
Jutro wkroczymy w czas zwycięstwa postu nad karnawałem, czas milczenia. Potrwa on 40 dni i skończy się znów Wielką Radością Zmartwychwstania!
Życzę wszystkim Mieszkańcom gminy Kluki, wszystkim naszym Przyjaciołom, Rywalom i „przebierańcom”, aby czas Wielkiego Postu wypełnił nasze serca oczyszczającym milczeniem, które uzdrowi nas i zaprowadzi do zgody, i miłosierdzia.
Renata Kaczmarkiewicz
Wójt Gminy Kluki